Praktycznie nie ma rzeczy, która dostarczana w nadmiarze nie przynosi złych skutków. Podobnie rzecz się ma w przypadku cholesterolu, którego zbyt duża ilość w organizmie powoduje np. odkładanie się tkanki miażdżycowej. Nikt nie mówi jednak o tym, że równie groźny jest jego niski poziom, który wiąże się z wylewem krwi do mózgu oraz zwiększa ryzyko zachorowań na raka.
Cholesterol jest substancją, która przy udziale energii słonecznej zamienia się w witaminę D. Odgrywa ona kluczową rolę w procesie powstawania oraz różnicowania się komórek, zaś jej chroniczny niedobór prowadzi do ich degeneracji oraz rozpadu, zwiększając możliwości do powstawania guzów nowotworowych.
Poza tym cholesterol jest ważnym elementem procesów powstawania niektórych hormonów, jego obecność w mózgu jest niezwykle istotna dla sprawnego funkcjonowania synaps; pojawiają się badania sugerujące, iż może on działać jako antyoksydant. Cholesterol jest poza tym ważnym składnikiem żółci (jest produkowany przez naszą własną wątrobę) i pomaga w przyswajaniu wszystkich związków rozpuszczalnych w tłuszczach.
Nie ulega zatem wątpliwości, że w przypadku cholesterolu, zarówno jego nadmiar (wpływający na rozwój tkanki miażdżycowej, duży udział w powstawaniu chorób serca) oraz niedobór, są powodami do strachu o nasze zdrowie, czemu więc na forum publicznym mówi się tylko o zgubności jego zbyt wysokiego poziomu?