Nieprzyjemny zapach z ust

Cutibaza

Nieprzyjemny zapach z ustProdukty dostępne na rynku, które reklamowane są jako środki zapobiegające wydobywaniu się z ust nieprzyjemnych zapachów, służą jedynie jego maskowaniu i nie są skuteczną metodą na walkę jego rzeczywistymi przyczynami.

Źródło problemu tkwi tak naprawdę gdzie indziej. Brzydki zapach z ust przeważnie nie jest wcale związany z jamą ustną dlatego pasta do zębów, popularne gumy do żucia czy płyny o właściwościach odświeżających pomagają tylko chwilowo.

Prawdziwe źródło tkwi wewnątrz organizmu. Nieprawidłowe czynności trawienne żołądka i przedłużający się proces transportu pokarmów przez jelita (oraz wynikająca z tego fermentacja się w nich odbywająca), infekcje grzybicze, niestrawność, gromadzenie się metali ciężkich, zaburzenia w funkcjonowaniu niektórych organów (głównie nerek i wątroby) czy problemy z nadmiarem siarki wydalanej przez płuca (co daje w efekcie wydobywanie się jej rzez jamę gębową), to są główne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust.

Co należy zatem zrobić by skutecznie zapobiegać temu poważnemu problemowi? Jest wiele sposobów, a większość z nich to rozwiązania naturalne. W pierwszej kolejności warto zadbać o oczyszczenie przewodu pokarmowego.

Do tego wystarczy regularne spożywanie odpowiednich ilości błonnika i zwyczajne picie wody. Nie chodzi o to by się nią opijać do nieprzytomności – jej nadmiar jest również szkodliwy, ponieważ wypłukuje ona minerały – zwykle wystarczą 2 litry dziennie i po kłopocie.

Dodatkowo dbałość o florę jelitową, czyli o skład bakterii zasiedlających nasze jelita i wspomagających trawienie, poprzez spożywanie produktów zawierających probiotyki. Jeżeli przykry zapach z jamy ustnej jest faktycznie problemem warto również przyjrzeć się naszej diecie: czy nie ma w niej zbyt dużo cebuli i czosnku (bogatych w związki siarki) oraz czy nie spożywamy zbyt wiele produktów mlecznych (nietolerancja laktozy jest przypadłością dość często i postępuje z wiekiem).

Dopiero na tym etapie warto zastanowić się nad higieną jamy ustnej. Gromadzenie się płytki nazębnej, próchnica, pozostały na zębach i dziąsłach pokarm oraz inne, z tym związane choroby dodatkowo wspomagają nieprzyjemny bukiet.

Oprócz tradycyjnych metod czyszczenia warto zwrócić uwagę na naturalne sposoby dbania o jamę ustną. Wielu specjalistów zwraca uwagę na zbawienne przy tego typu problemach działanie chlorofilu. Jest on powszechnie występującą w roślinach substancją, która oprócz wielu innych właściwości ma dodatkowo moc dezynfekcyjną dla naszego organizmu. Nie wolno jednak sądzić, że środki zawierające miętę mają z nim coś wspólnego.

Mięta pomaga tylko w maskowaniu przykrych zapachów, a codzienne używani płynów do płukania jamy ustnej zwiększa ponadto ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, zwiększa wrażliwość dziąseł oraz powoduje erozję szkliwa. Zawarty w nich alkohol wyjaławia dodatkowo florę jamy ustnej. Lepiej zdecydować się na spożywanie dużych ilości natki pietruszki czy ziaren kopru po posiłku, co nie spowoduje efektów ubocznych, a przy tym ma wiele dodatkowych pozytywnych skutków.

© Mity związane ze zdrowiem. Wszystkie prawa zastrzeżone.