Czym zastąpić cukier?

Zobacz jaki jest przebieg ospy u dzieci i dorosłych Synflorix ulotka

Czym zastąpić cukier?Liczba osób cierpiących na otyłość stale rośnie, co przy ciągle zwiększającej się liczbie zachorowań na cukrzycę, powinno wywołać oprócz oburzenia także przedsięwzięcie odpowiednich środków.

Kiedy przyjrzymy się statystykom mówiącym, że ponad połowa dorosłych polaków oraz jedna piąta dzieci waży zbyt wiele, a być może nawet 10% populacji ma zbyt wysoki poziom cukru we krwi, powinniśmy zamiast tradycyjnie narzekać, skupić się na szukaniu rozwiązania.

Nie chodzi o to, by wpłynąć na jakość naszego życia i przestać je sobie osładzać, tylko by zacząć rozglądać się za innymi rozwiązaniami. Tu jak zwykle z pomocą może przyjść natura.

Niestety dopiero w 2011 roku dopuszczono do obrotu w Unii Europejskiej stewię, bo to o niej jako rozwiązaniu wcześnie wspomnianych problemów myśleliśmy, co jest prawdopodobnie spowodowane silnym działaniem lobby cukierniczego.

Co ciekawe WHO już w roku 2006 stworzyło raport obalający wszelkie sądy na temat jej negatywnego wpływu na ludzkie zdrowie. Naukowcy badający tą roślinę pochodzącą z Ameryki Płd. utrzymują, iż ma ona nawet 300 razy silniejsze właściwości słodzące niż cukier rafinowany, a przy tym jest pozbawiona wartości kalorycznych. Wynika z tego, że może okazać się ona rozwiązaniem przynajmniej dwóch poważnych problemów zdrowotnych trapiących ludzkość.

Jej dodatkowymi walorami są brak powodowania dodatkowego łaknienia na słodycze, co w przypadku porównania z silnie uzależniającym cukrem i aspartamem (który ma wiele innych negatywnych oddziaływań zdrowotnych), powinno jeszcze bardziej utwierdzać nas w zainteresowaniu się tą rośliną.

Poza tym stewia nie niszczy zębów. Jest też idealnym rozwiązaniem dla cukrzyków ponieważ wartość współczynnika IG cukru wynosi 0. Cechą stewii jest też to, że znacznie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz pomaga w walce z kandydozą.

Osoby cierpiące na otyłość, która w znacznym stopniu spowodowana jest zbyt dużym spożyciem cukru (znajduje się on niemal we wszystkich produktach spożywczych, a jego wyparcie z diety wymaga nie lada starań) powinny znaleźć w stewii idealną alternatywę, która nie wpłynie dodatkowo na spadek jakości ich życia. Wiadomo, że stosowanie diety zwykle wiąże się z poświęceniami, w przypadku rezygnacji z cukru może okazać się tylko przyjemnością.

© 4779 Mity związane ze zdrowiem. Wszystkie prawa zastrzeżone.